Navigation for Station navigation
Sunday 2 July 2017 Rātapu 2 Hōngoingoi 2017
-
12:00 AM. Music Through the Night
Disc 1
SHOSTAKOVICH: Suite from the Gadfly Op 97; Suite from Five Days Five Nights Op 111 - Ukraine National SO/Theodore Kuchar (Naxos 8.553299)
1:15 approx - Disc 2
SATIE: Gnossiennes, Nos 1-3; Embryons desséchés; Avant-dernières pensées; Pièces froides; Pièces froides; Sonatine bureaucratique; Gymnopédies, Nos 1-3; Véritanles préludes flasques; Gnossiennes, Nos 4-6; Les trios calses distinguées du précieux dégoùte; Sarabande No 3 - Roland Pöntinen (pno) (BIS CD 317)
2:15 approx - Disc 3
FAYRFAX: Kyrie, Obis factor; Missa O Quam Glorifica; Hymnus, O Quam Glorifica; Ave Dei patris filia; Sumwhat musyng; That was my Joy; To complayne me, alas - Cardinall's Musick/Andrew Carwood (ASV CD GAU 142)
3:30 approx - Disc 4
W F BACH: Sonatas, No 1 in E minor; No 2 in G; No 3 in Eb; No 4 in F; No 5 in Eb; No 6 in F minor - Penelope Evison, Pierre Séchet (transverse flutes) (Stil 1908 SAN 80)
4:45 approx - Disc 5
AUBERT: Offrande; Six Symphonic Tableaux, Cinema; Symphonic Tableaux, Dryade; Five Children's Pieces, Feuille d'Images; Tombeau de Chateaubriand - Rheinland-Pfalz Phil/Leif Segerstam (Marco Polo 8.223531)
-
6:00 AM. Sanctuary
BOCANEGRA: Heaven-sent Joy - La Capella Reial de Catalunya, Hespèrion XXI/Jordi Savall (ALIA VOX AV 9834)
BRYARS: Tre laude dolce (1) - Matthew Barley (cello) (Signum SIGCD 318)
ALLEGRI: Miserere mei, Deus - Ruth Holton (sop), Magnificat/Philip Cave (LINN CKD 052)
BACH: Missa brevis in G minor BWV235 - Robin Blaze (countertenor), Mark Padmore (ten), Peter Harvey (bass), Purcell Quartet, Alexandra Bellamy & Catherine Latham (oboes), Susan Gritton (sop) (Chandos CHAN 0642)
CRUGER arr Vaughan Williams: Deck thyself, my soul, with gladness - Choir of Trinity College, Cambridge (CONIFER 75605 51249)
BONIS: Regina Coeli - Calliope/Régine Theodoresco (CALLIOPE CAL 9374)
GUERRERO: Duo seraphim - New Zealand Youth Choir/Karen Grylls (TRUST MMT 2048)
HANDEL: My heart is inditing - Choir of Westminster Abbey, English Concert/Simon Preston (ARCHIV 410 030)
-
7:30 AM. Hymns on Sunday
A weekly selection of traditional and modern hymns, presented by Robyn Jaquiery (RNZ)
-
8:00 AM. Grace Notes
RIMSKY-KORSAKOV: Song of India, from Sadko - Julian Lloyd Webber (cello), Catrin Finch (harp) (EMI 3 59488)
TRAD arr Harty: Londonderry Air - Ulster Orch/Bryden Thomson (Chandos CHAN 7033)
GRANADOS: The maiden & the nightingale, from Goyescas - Enrique Granados (pno roll) (NIMBUS NI 8813)
BACH: Erbarme Dich, from St Matthew Passion - Magdalena Kozená (mezzo), Musica Florea/Marek Stryncl (cello/dir) (Archiv 457 367)
LIADOV: The Enchanted Lake - Slovak Phil/Stephen Gunzenhauser (Marco Polo 8.223003)
BAERMANN attrib Wagner: Adagio in Db - Alfred Boskovsky (cl), members of the Vienna Octet (London 440 084)
HANDEL: Minuet, from Berenice - English CO/Raymond Leppard (SONY MLK 64066)
GEMINIANI: Lady Ann Bothwel's Lament - Genevieve Lacey (rec), Linda Kent (org) (ABC CLASSICS 472 226)
FAURE arr Hazell: Sicilienne, from Pelléas & Mélisande - Han-Na Chang (cello), Philharmonia/Leonard Slatkin (EMI 5 57052)
-
9:00 AM. The Works
J STAMITZ: Symphony in Eb - NZSO CO/Donald Armstrong (dir) (NAXOS 8.553194)
DRING: Trio for flute, oboe & piano - Nancy Ruffer (fl), John Anderson (ob), Helen Crayford (pno) (DUTTON CDLX 7181)
BRAHMS orch Brahms & Dvorák: Hungarian Dances, excerpts - London Phil/Marin Alsop (NAXOS 8.557429)
-
10:00 AM. Concerts from The Frick
Five concerts, hosted by David Garland, from the music room at The Frick, the former New York residence of industrialist Henry Clay Frick
(1) Ingolf Wunder (piano)
BEETHOVEN: Piano Sonata No 23 in F Minor Op 57, Appassionata; CHOPIN: Nocturnes in B Op 62/1, in Eb Op 55; Polonaise in Ab Op 53, Heroïque; LISZT: Petrarch Sonnet 104, from Years of Pilgrimage; Mephisto Waltz No 1 (WQXR)
-
11:00 AM. The Works
COPLAND: Appalachian Spring - Cincinnati Pops Orch/Erich Kunzel (TELARC CD 80339)
DVORÁK: Violin Sonatina in G Op 100 - Jan Tawroszewicz (vln), Diedre Irons (pno) (RNZ)
MARQUEZ: Dance No 2 - Simón Bolìvar SO of Venezuela/Gustavo Dudamel (DG 479 0069)
-
Noon The Critic's Choice
The top choices from leading overseas music magazines
HALVORSEN: Passacaglia after Handel - Julia Fischer (vln), Daniel Müller-Schott (cello) (Orfeo C902161A)
RACHMANINOV: Piano Concerto No 3 in D minor Op 30 - Marc-André Hamelin (pno), London Philharmonic Orchestra/Vladimir Jurowski (Hyperion CDA 68145)
-
1:00 PM. Vintage Years
Classic recordings from the mono era
BRAHMS: Cello Sonata No 2 in F Op 99 - Jacqueline du Pré (cello), Ernest Lush (pno) (EMI CDM 7 63166)
WAGNER: In fernem land, from Lohengrin - Helge Roswaenge (ten), Vienna Phil/Rudolf Moralt (NIMBUS NI 7899)
HINDEMITH: Symphonic Metamorphosis on themes by Weber - Berlin Phil/Wilhelm Furtwängler (DG 474 030)
-
2:00 PM. The Sunday Feature
Dame Janet Baker
Four programmes
Alan Platt traces the arc of Dame Janet Baker's career, with his heart on his sleeve as a devoted Baker-holic. We'll hear some of the British mezzo's classic recordings, and some less well-known ones too, framed with insights gleaned from many an evening seated in the stalls
(1) Season tickets (RNZ)
-
3:00 PM. Afternoon Concert
Wellington Brass
Matt Stein (cornet), Mike Ford (horn), Brad Mancer (flugelhorn), Byron Newton & Luke Spence (euphoniums), Wellington Brass/David Bremner
WILLCOCKS: The Champions; GRAHAM: Triumph of Time; GOFFIN: Light of the World; SPARKE: Harlequin; SAINT-SAËNS: French Military March; ZEHLE: Wellington March; JAMES: Concerto for Trumpet; TE RANGI PAI arr Graham: Hine e Hine; DOWNIE: Piper O' Dundee; YOUNG/RESNICK: Under the Boardwalk; TRAD arr Maunder: Pokarekare Ana; TRAD: Carrickfergus; COREA arr Harper: La Fiesta; HALL: Legend of Cyfarthfa (recorded at Te Whaea Theatre, Wellington by RNZ)
-
4:40 PM. Afternoon Classics
BACH: Violin Partita No 3 in E BWV1006 - Rachel Podger (vln) (CHANNEL CLASSICS CCS 14498)
-
5:00 PM. New Horizons
William Dart hosts a half-hour of rock, pop, country, folk and beyond, following a personal trail to explore where his ears, gaze and nose guide him (RNZ)
-
5:30 PM. Early Evening Classics
RIES: Piano Concerto in C minor Op 115 - Christopher Hinterhuber (pno), Bournemouth SO/Uwe Grodd (NAXOS 8.572088)
-
6:00 PM. Opera on Sunday
STRAVINSKY: The Rake's Progress
An opera in three acts and an epilogue based on a series of paintings and engravings by William Hogarth
Tom Rakewell.................. Andrew Goodwin
Anne Trulove.................... Madeleine Pierard
Nick Shadow.................... Paul Whelan
Baba the Turk................... Liane Keegan
Father Trulove.................. Joshua Bloom
Sellem............................... Andrew Glover
Mother Goose................... Helen Medlyn
Keeper of the Madhouse.. Nicholas Dinopoulos
Chapman Tripp Opera Chorus, Auckland Philharmonia/Eckehard Stier (recorded in the Auckland Town Hall by RNZ)
-
9:00 PM. From the New Zealand Collection
NZ performers and composers
LISZT: Reminiscences of Norma - Julian Reynolds, Peter Lockwood (pno duet) (GLOBE GLO 5143)
J RITCHIE: Suite No 1 for string orchestra - NZSO CO/Donald Armstrong (TRUST MMT 2040)
SCHUBERT: Violin Sonata in A D574 - Robin Wilson (vln), Kemp English (pno) (ODE CD MANU 5082)
-
10:00 PM. Day's End
TELEMANN rcnstr Aske & Feld: Flute Concerto in G TWV51/G2 - Emmanuel Pahud (fl), Berlin Baroque Soloists/Rainer Kussmaul (vln/dir) (EMI 5 57397)
BARBER: Agnus Dei - Arietha Lockhart (sop), Robert Shaw Festival Singers/Robert Shaw (TELARC CD 80503)
BRAHMS: Cello Sonata No 1 in E minor Op 38 (1) - Sol Gabetta (cello), Hélène Grimaud (pno) (DG 479 0090)
VAUGHAN WILLIAMS orch Jacob: English Folk Song Suite - Royal Liverpool Phil/James Judd (NAXOS 8.572304)
MOZART: Piano Sonata No 14 in C minor K457 - Michael Houstoun (pno) (RNZ)
ROTA: Divertimento concertante - Davide Botto (dbass), Filarmonica '900 of the Turin Teatro Regio/Gianandrea Noseda (Chandos CHAN 10669)
BACH: Prelude & Fugue No 13 in F# BWV858 - John Wells (org) (RIBBONWOOD RCD 1006)
Download a PDF of this page: Large print | Medium print | Small print
Weekly Listings
Music listings for RNZ Concert are prepared in advance and may differ from what is broadcast.
PDFs are available on each weekly page.
RSS
Schedules via RSS are available from the RSS page.
Licence
Radio New Zealand's Programme Schedules are licensed under the Creative Commons Attribution-No Derivative Works 3.0 New Zealand Licence.
If you wish to adapt our programme schedules, please see our Terms of Use for Adapting Programme Schedules
XML Data
All pages are also available as XML data. These can be accessed by appending '.xml' to any schedule URL.